الفبای زبان ترکی استانبولی

حروف الفبای زبان ترکی

زبان ترکی استانبولی یکی از پرگویش‌ترین زبان‌های جهان با چیزی حدود 90 میلیون نفر در جهان است. اگر شما نیز دوست دارید که به این 90 میلیون نفر بپیوندید اولین کاری که باید انجام دهید یادگیری حروف الفبای زبان ترکی است. الفبای ترکی بسیار شبیه زبان انگلیسی است پس یادگیری آن برای هر کس که حتی در حد حروف الفبای انگلیسی را بداند بسیار آسان است. اول از همه، اگر الفبای ترکی را در ابتدا به خوبی یاد بگیرید، می‌توانید صداهای ترکی را تشخیص دهید، به خصوص صداهای متمایز که در الفبای دیگر وجود ندارند.

الفبای ترکی دارای 29 حرف است که هفت حرف آن (Ç، Ş، Ğ، I، İ، Ö، Ü) از اصل لاتین خود تغییر یافته است تا صداهای واقعی ترکی گفتاری را منعکس کند. در مجموع 21 صامت و 8 مصوت وجود دارد. حروف Q، W و X الفبای اصلی لاتین در الفبای ترکی وجود ندارد.

 

زبان ترکی استانبولی الفبا

مثال به انگلیسی(صدای حروف)

حروف کوچک

حروف بزرگ

Father

aA

below

b

B

jar

c

C

CHallange

ç

Ç

dark

d

D

bed

e

E

friend

f

F

grind

g

G

این حرف مصوت قبل را طولانی می کند*

ğ

Ğ

has

h

H

opEN

ı

I

meet

i

İ

measure

j

J

cop

k

K

length

l

L

measurem

M

nice

n

N

pore

o

O

Ö  تلفظ آلمانی

ö

Ö

piece

p

P

rice

r

R

sick

s

S

SHade

ş

Ş

tip

t

T

lOO

u

U

new

ü

Ü

vertical

v

V

yes

y

Y

zodiacz

Z

 

الفبای ترکی – تاریخچه ای کوتاه

زبان‌های ترکی تاریخچه ای طولانی در سیستم نوشتاری دارند. با گذشت زمان، این زبان‌ها با استفاده از الفبای مختلف مانند سیریلیک، اویغوری، یونانی، عربی، لاتین و برخی دیگر از سیستم های نوشتاری آسیایی نوشته شده‌اند.

اما وقتی صحبت از ترکی به میان می‌آید، اولین اثبات الفبای ترکی به قرن هفتم باز می‌گردد، زمانی که خط ارخون استفاده می‌شد. سپس، برای بیش از 1000 سال، زبان ترکی با استفاده از فرم ترکی خط عربی نوشته می‌شد. احتمالاً به همین دلیل است که برخی معتقدند ترک ها به زبان عربی صحبت می‌کنند.

سپس، در قرن نوزدهم، همراه با معرفی ماشین چاپ و تلگراف، نیاز به خطی ترک محورتر ظاهر شد. خط عربی برای نوشتن ترکی عثمانی – که شامل کلمات عربی و فارسی زیادی بود – عالی بود، اما برای بخش ترکی واژگان مناسب نبود. به عبارت دیگر، در حالی که زبان عربی از نظر مصوت فقیر و از نظر صامت غنی است، ترکی دقیقاً برعکس است. بنابراین، خط عربی در نمایش واج های ترکی ناکافی بود و دقیقاً به همین دلیل است که اصلاح طلبان ترک پذیرش خط لاتین را ترویج کردند.

تا اینکه در سال 1928، مصطفی کمال آتاتورک، بنیانگذار جمهوری ترکیه، سرانجام خط لاتین 29 حرفی را به عنوان بخشی از اصلاحات معروف خود در ترکیه پذیرفت. خط ترکی امروزه ترکیه از همین زمان باقی مانده است.

قوانینی که به شما کمک می‌کنند که چگونه زبان ترکی را شروع کنید:

علاقمندان به زبان مانند شما می‌دانند که ترکی سخت ترین زبانی نیست که می توانید یاد بگیرید. FSI (موسسه خدمات خارجی) دولت ایالات متحده، زمان مورد نیاز برای برای دستیابی به مهارت کافی برای صحبت کردن به زبان ترکی استانبولی و فهمیدن آن را 1100 ساعت یا 44 هفته مطالعه تخمین زده است. این بدان معنی است که ترکی واقعاً با انگلیسی تفاوت عمیقی دارد. البته دقت داشته باشید که این میزان زمان برای انگلیسی زبانان می‌باشد و برای فارسی زبانان این زمان بسیار کمتر و درک زبان ترکی آسان تر است.

با این حال، در عین حال، یادگیری زبان‌هایی مانند چینی، ژاپنی، کره ای یا عربی سخت تر است. علاوه بر این، هنگامی که بر حروف الفبا زبان ترکی استانبولی مسلط شدید، می‌توانید جملات را بخوانید و این برای شروع بسیار عالی است.

در اینجا برخی از قوانین گرامری و دستوری زبان ترکی را برای یادگیری بهتر بررسی کردیم:

  • ترتیب اصلی کلمات در ترکی فاعل – مفعول – فعل است.
  • خصوصیات متمایز زبان ترکی چسبندگی گسترده و هارمونی مصوت است .
  • ترکی جنسیت دستوری و کلاس اسمی ندارد.
  • حرف “Y” در ترکی صامت در نظر گرفته می‌شود.
  • ترکی اجازه نمی‌دهد دو مصوت با هم بیایند (به جز مواردی که یک کلمه خارجی خارجی دارید).
  • زبان ترکی هیچ دوگانه ای ندارد – به جز برخی از کلمات قرضی خارجی.
  • ترکی از ضمایر دوم شخص برای سطوح مختلف ادب، سن، فاصله اجتماعی یا آشنایی با مخاطب استفاده می‌کند.
  • فعل دوم شخص و ضمیر جمع برای مخاطب قرار دادن یک شخص برای ابراز احترام استفاده می شود.

اگر قصد یادگیری زبان ترکی استانبولی در کرج را دارید با ما تماس بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.