یادگیری زبان عربی چقدر طول می کشد؟

یادگیری زبان عربی چقدر طول می کشد؟

هنگامی که شروع به یادگیری زبان عربی می‌کنید، احتمالاً یک سوال از خود خواهید پرسید: ” یادگیری زبان عربی چقدر طول می کشد؟” در این بلاگ سعی می‌کنیم به این سوال پاسخ دهیم اما قبل از آن باید به چند سوال صادقانه پاسخ دهید و پاسخ شما به این سوالات تعیین کننده زمان یادگیری شما است. البته فراموش نکنید که یادگیری امری تدریجی است و به عوامل مختلفی بستگی دارد. این جمله شاید کلیشه‌ای به نظر برسد اما سفر زبان هر کس متفاوت است.

مهمترین عامل تعیین کننده مدت زمان یادگیری هر زبانی انگیزه هر فرد برای یادگیری آن است. سوالات زیر هر کدام تعیین کننده مدت زمان یادگیری شما خواهند بود:

  • آیا یادگیری شما برای رفع کنجکاوی است؟
  • آیا به زبان عربی علاقه دارید؟
  • برای مهاجرت کاری یا درسی به یادگیری زبان عربی نیاز دارید؟
  • عربی زبان چندم شما خواهد بود؟
  • امکان سفر به مناطق عرب نشین و ارتباط با افراد عرب زبان را دارید؟
  • قصد دارید کدام لهجه از عربی را یاد بگیرید؟

 

در ابتدا با یک تخمین کلی از مدت زمان لازم برای یادگیری عربی استاندارد شروع می‌کنیم. طبق موسسه خدمات خارجی (جایی که دیپلمات‌های آمریکایی برای آموزش زبان به آنجا می‌روند)، برای کسانی که زبان انگلیسی را به طور کامل تسلط داشته باشند به طور متوسط ​​به ۲۲۰۰ ساعت برای رسیدن به سطح پیشرفته در زبان عربی نیاز دارند. این آمار برای کسانی که زبان اصلی‌شان فارسی است مشخص نشده است. چیزی حدود یک و نیم سال به طور مداوم و تمام وقت نیاز است که به زبان عربی تسلط پیدا کنید.

البته دقت کنید این مدت برای کسانی است که قصد دارند به صورت پیشرفته صحبت کنند برای کسانی که فقط قصد صحبت کردن با افراد بونی را دارند زمان کمتری طول خواهد کشید. این به معنای آسان بودن صحبت با افراد بومی نیست.

 

به چه زبان‌های دیگری صحبت می‌کنید؟

این سوال برای رسیدن به پاسخ ” یادگیری زبان عربی چقدر طول می کشد ” بسیار مهم است. این یعنی شما اگر به غیر از زبان بومی و مادری زبان دیگری را فرا گرفته باشید یادگیری عربی برای شما آسان‌تر خواهد بود. این یکی از مهمترین عوامل در راه آسان‌تر کردن یادگیری زبان عربی است. البته باید به این نکته دقت کنید که زبان فارسی بسیاری از کلمات خود را از عربی گرفته و برای فارسی زبان یادگیری زبان عربی غول مرحله آخر نخواهد بود. مشکل بسیاری از افراد با زبان عربی تلفظ کلمات آن است که بسیار دشوار است.

در مورد زبان عربی بیشتر بدانید:  زبان عربی در کرج

چرا می‌خواهید عربی را یاد بگیرید؟

هدف شما چیست؟ این یک سوال بزرگ است و اگر به فکر یادگیری زبان عربی هستید، وقت گذاشتن به آن کمک می‌کند. اول مشخص کنید قصد دارید که کدام یک از لهجه‌های زبان عربی را یاد بگیرید. احتمالاً قبلاً آن را شنیده‌اید، اما تعیین یک هدف هوشمند” (مشخص، قابل اندازه گیری، قابل دستیابی، واقع بینانه، محدود به زمان) در اینجا به کار شما می‌آید. فقط نگویید که می‌خواهید «عربی را یاد بگیرید»، بلکه آن را هوشمند کنید. بعنوان مثال: من می‌خواهم در شش ماه آینده یک مکالمه 15 دقیقه‌ای iTalki به عربی مصری داشته باشم. این یک هدف هوشمند است.

یک مکالمه 15 دقیقه ای در مورد یک موضوع نسبتاً آسان قطعاً در شش ماه می‌تواند اتفاق بیفتد، اگر زمان مطالعه داشته باشید. هدف گذاری همیشه مهم است و انجام آن در یادگیری عربی ضروری است.

 

چقدر برای یادگیری عربی انگیزه دارید؟

انگیزه شما مهمترین عامل در یادگیری زبان جدید است. اگر انگیزه نداشته باشید هر کاری که انجام دهید به نتیجه نخواهید رسید. پس این سوال را از خود بپرسید: چرا می‌خواهید عربی را یاد بگیرید؟ البته، این انگیزه می‌تواند برای افراد متفاوت باشد، برخی از افراد به طور طبیعی می‌توانند (و مایلند) چندین ساعت در روز را صرف یادگیری عربی کنند. در همین حال، برخی افراد به 15 دقیقه چند بار در هفته کاملا راضی هستند. و این اشکالی ندارد!

فقط به خاطر داشته باشید که این، مانند هر چیز دیگری، سرعت شما را در رسیدن به هدف در زبان عربی محدود می‌کند. بیایید آن را بررسی کنیم: میزان زمانی که می‌توانید برای یادگیری عربی اختصاص دهید، نشانگر بسیار سریعی است که آن را یاد خواهید گرفت. بنابراین در مورد میزان انگیزه خود واقع بین باشید.

 

آیا یادگیری هرچه سریعتر عربی هدف زندگی شماست؟

  • آیا قصد دارید آن را به عنوان یک سرگرمی غیر جدی هر زمان که فرصت پیدا کنید یاد بگیرید؟
  • یا شما (مانند اکثر زبان آموزان) جایی در وسط هستید؟

صادق بودن با خودتان در مورد اینکه واقعا چقدر برای یادگیری عربی انگیزه دارید، می‌تواند از این ناامیدی دشوار جلوگیری کند.

 

بنابراین… چه مدت طول می کشد تا عربی را یاد بگیرید؟

در اینجا مواردی که در بالا گفتیم را جمع بندی کنیم. این عوامل در پاسخ به سوال یادگیری زبان عربی چقدر طول می کشد بسیار کلیدی و تاثیرگذار هستند:

زبان مادری شما، زبان‌هایی که در گذشته مطالعه کرده‌اید، عوامل دشوار منحصر به فرد عربی، هدف هوشمند و انگیزه فردی شما.

 

و در آخر مهم نیست که دلیل شما برای یادگیری عربی چیست، هر چه که باشد ارزش تلاش را دارد!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.